Promítání němého filmu Die Nibelungen: Siegfried (1924)
Zámecké náměstí 120 / 1, 79001 Jeseník, Jeseník, Olomoucký kraj, Česko
Poslední změna: 16.10.2024
čtvrtek21.listopadu

Promítání němého filmu Die Nibelungen: Siegfried (1924)

21.11.2024 od 18:00 do 21:00 hod.
Letos je tomu právě sto let, kdy se na plátnech kin poprvé objevil německý filmový epos s názvem Die Nibelungen. Svým podmanivým vizuálním stylem, a zejména volbou námětu tematizujícího příběh, který se stal do značné míry formativním symbolem němectví, sehrál dvoudílný velkofilm režiséra Fritze Langa nejednoznačnou úlohu v pohnutých dějinách 20. století.

Navzdory těmto okolnostem a uplynulým desetiletím má však toto dílo současným divákům stále co nabídnout. Kromě vizuálně působivých scén podávajících svědectví o nevídaných možnostech německé kinematografie první čtvrtiny 20. století upoutá českého diváka na první pohled nepravděpodobná slezská stopa: jednu z ústředních rolí druhého dílu sehrál slavný divadelní herec a rodák z Bílého Potoka u Javorníka – Rudolf Rittner. Vlastivědné muzeum Jesenicka si připomene kulaté výročí vzniku filmové ságy promítáním první části této velkolepé výpravné podívané, která nese podtitul Siegfried. Němý film s původními německými mezititulky o celkové délce 150 minut v českém překladu rozezní historické prostory Rytířského sálu Vodní tvrze v Jeseníku ve čtvrtek 21. listopadu od 18.00 hod.

Vstup volný.