Díl osmý: Na klik k sousedům
Díl osmý: Na klik k sousedům

Díl osmý: Na klik k sousedům

Publikováno 23. října 2020

Dnešním dílem jsem si zadal úkol, že vám, milým návštěvníkům a muzejním nadšencům, umožním přenést se do muzeí, která jsou v současnosti uzavřena, ať už u nás, nebo ve světě. Příspěvek se tedy výjimečně nebude věnovat vlastivědnému tématu z oblasti historie, přírodovědy, etnografie aj. Neboť proč nevyužít nástroje, které se nám v současné době díky technickému pokroku nabízejí, a nerozšířit si tak své obzory.

V tomto příspěvku jsou představeny dva zdroje virtuálních prohlídek. Oba uvedené internetové zdroje jsou uživatelsky velmi příjemné a nevyžadují žádné doplňky.

Tím prvním pomyslným zřídlem jsou stránky Národního muzea v Praze. Na samotných webových stránkách muzea (obr. 1) nalezneme záložku „Virtuálně do muzea“ (obr. 2), která skrývá další čtyři odkazy: „Online výstavy“, „Národní muzeum pro děti“, „Virtuálně do muzea bez bariér“ a zcela novým formátem jsou pak „Muzejní jednohubky“ (obr. 3). Stačí další klik z vybrané sekce a prohlídka může začít.

Druhou neméně zajímavou možnost nahlédnutí do muzejních a galerijních sbírek umožňují webové stránky Google Arts and Culture (obr. 4). Světový gigant takto zpřístupňuje zajímavé exponáty milionům uživatelům z celého světa. Ke zhlédnutí jsou zde sbírky z více než 2 000 muzeí napříč planetou, konkrétně přes 100 000 uměleckých děl v úžasném rozlišení (obr. 5 a 6), případně rozšířené realitě (nutnost instalace aplikace Google Arts and Culture na telefonu se systémem Android nebo iOS). Část děl je opatřena popisky, co daný symbol nebo postava symbolizuje, a to i v namluvené formě. Mluvená čeština chybí, nikoliv však psaná. Stačí jednoduše zadat požadavek „Přeložit pomoci Google“ (obr. 7) a všechny popisky a vysvětlivky se během vteřiny objeví v našem jazyce (obr. 8).

Byl bych bláhový, kdybych si myslel, že obrazovka zcela nahradí osobní návštěvu a prožitek z daného sbírkového předmětu. Přesto věřím, že vás tyto odkazy přenesou do míst, kam byste se v nynějších nelehkých časech mohli vypravit jen ztěží, a alespoň virtuálně spatřit předměty, jež vás alespoň trochu potěší.

Pavel Žurek


Soupis všech publikovaných dílů zde.
 
Fotografie
Obr. 1
Obr. 2
Obr. 3
Obr. 4
Obr. 5
Obr. 6
Obr. 7
Obr. 8