Zpřístupnění hřbitovního kostela svatého Kříže v Javorníku

13.06.2024
Dne 13. června 2024 byl slavnostně zpřístupněn veřejnosti kostel svatého Kříže na javornickém hřbitově. Jedná se o jednu z nejpozoruhodnějších staveb na Jesenicku – hřbitovní kostel je nejlépe zachovanou sakrální stavbou z vrcholného středověku na Jesenicku a reprezentuje typ slezského venkovského kostela, jehož vznik byl vázán na kolonizaci Slezska. Kostel byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku. Jeho otevření bylo významným dnem nejen pro Javorník, ale i celé Jesenicko. Jde totiž o památku svým významem zdaleka přesahující regionální dějiny.

Kostel je gotickou sakrální stavbou s románskými prvky. Mimořádná je jeho středověká fresková výzdoba interiéru ze 14. a 15. století. K významným výsledkům se dobrali také archeologové. Mimo jiné nalezli patrně hrob náležící k vzácné renesanční náhrobní desce umístěné na západním průčelí kostela. Historikové a archeologové budou poznatky dále rozšiřovat.

Poděkování patří všem, kteří se na obnově kostela podíleli. Zpracovatelce stavebně historického průzkumu Mileně Filipové, restaurátorům kamenosochařům Bohumilu Teplému, René Seigfriedovi, Janu Lexovi, sochaři a restaurátorovi Jakubu Gajdovi, firmě Roberta Winklera za stěžejní zednické práce, taky místním zednickým mistrům Jiřímu Sumcovi i Štefanu Ožvoldíkovi, neméně tesařské firmě pana Gajdoše či firmě HB Delta za dokončení obnovy břidlicové krytiny. Vynikající práci odvedly na obnově unikátní malované výzdoby kostela restaurátorky Romana Balcarová, Markéta Pavlíková a Lenka Helfertová. Dík patří taky památkářce Evě Pulkrtové z Národního památkového ústavu a archeologům Haně Lafkové z archeologického ústavu Slezské univerzity v Opavě a Veronice Dudkové ze společnosti Archaia. Za Vlastivědné muzeum Jesenicka se do výzkumů zapojil archeolog a správce javornického depozitáře Milan Rychlý.

„Jelikož je Vlastivědné muzeum Jesenicka místně příslušným muzeem pro uložení archeologického materiálu, vstoupili jsme již do jednání s městem Javorník o možnosti doplnění kostela o vhodný fundus a o vystavení vzácných artefaktů tak, aby je mohli zhlédnout návštěvníci,“ doplňuje k archeologickým nálezům ředitel muzea Pavel Rušar.

Informace k možnosti návštěvy kostela a komentovaných prohlídek jsou k dispozici na internetových stránkách města Javorník.

Foto Michal Zajonc