Výstava o jesenickém sklářství otevřena ve Vrbně pod Pradědem

03.07.2024
Výstava Vlastivědného muzea Jesenicka s názvem „Historie a současnost sklářství v Jeseníkách, která byla v prostorách Vodní tvrze k vidění od 13. září 2023 až do února letošního roku, se na letní sezónu přesunula do Vrbna pod Pradědem, konkrétně do Střediska chytrých aktivit – STŘECHA. Zde si ji zájemci mohou prohlédnout až do konce srpna.

Vernisáž, jež proběhla v odpoledních hodinách 3. července, zahájila ředitelka STŘECHY Pavla Müllerová, která připomněla význam sklářského průmyslu pro historii Vrbenska. Po ní si vzal slovo autor výstavy, etnograf VMJ Matěj Matela, jenž kromě jiného zavzpomínal na „sklářskou osmičku“, tj. pivo, kterým byla výstava zahájena v Jeseníku a jímž svlažovali hrdlo skláři od valašské Karolinky až po Nový Bor. Následovala diskuze a vyprávění mistra skláře Karla Kostky, který poblíž repliky sklářské pece vzpomínal na svou práci. Právě o této legendě vrbenské sklárny publikoval M. Matela článek v posledním čísle oblíbeného časopisu JESENÍKY RYCHLEBSKÉ HORY, který je k dostání i na recepci Vodní tvrze.

Foto: Dalibor Otáhal

Foto Dalibor Otáhal