Vlastivědné muzeum Jesenicka zastoupeno na Zahradní slavnosti v Lánech

17.07.2024
S velkou vděčností přijal pozvání Kanceláře prezidenta republiky na setkání s prezidentem Petrem Pavlem také ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar. Stal se tak jedním z několika desítek lidí z pohraničních regionů, kteří se pod patronací Hradu sešli v letním sídle československých a českých prezidentů s hlavou státu i s první dámou Evou Pavlovou.

Na akci s názvem Zahradní slavnost se setkali zástupci nejrůznějších organizací, podnikatelé, studenti i osobnosti z veřejného života, kteří skrze netradiční projekty aktivizují regionální dění s důrazem na kulturu, mimoškolní vzdělávání i regionální rozvoj. Cílem akce bylo zejména propojení kontaktů a představení aktivit v kultuře, vzdělávání i podnikatelské praxi: jak mezi sebou navzájem, tak směrem k prezidentovi a jeho týmu. V průběhu slunečného odpoledne a večera prezident Pavel s první dámou hovořili postupně s každým návštěvníkem.

„Z mého pohledu bylo neuvěřitelné, kolik informací o nás všech pan prezident věděl, co všechno si pamatoval ze svých regionálních cest. Nevím, zdali jsme byli organizátory za Jesenicko navrženi kvůli konkrétnímu projektu, nicméně pan prezident a první dáma se nejvíce zajímali o zapojení žáků a studentů do různých aktivit muzea. Aktivit máme opravdu mnoho, ale je pravda, že pokud nás něco od ostatních muzeí odlišuje, je to právě důraz na spolupráci se studenty,“ hodnotí průběh dne v Lánech Pavel Rušar.

Setkání 17. července připravila Kancelář prezidenta republiky společně s nadací VIA a platformou PositivJE. V důsledku navázaných kontaktů bude muzeum nově spolupracovat s řadou spolků z českého pohraničí z oblasti kultury, ekologie i edukace, se zástupci soukromých památek, s mnoha iniciátory veřejného života a také s umělci, z nichž lze zmínit např. profesora Jindřicha Štreita.

Nadace Via. Foto: Petr Lebeda Photography