Úspěšný badatelský pobyt ve vile dr. Adolfa Lorenze

10.09.2024
Jedním z nejvýznamnějších rodáků z Jesenicka je otec moderní ortopedie Adolf Lorenz (1854–1946), syn vidnavského sedláře, který se dokázal vypracovat na celosvětově uznávaného lékaře. Jeho slezskými kořeny, ale i pozdějšími životními osudy a velkolepým dílem, se dlouhodobě zabývá etnograf VMJ Matěj Matela, který se vypravil do dolnorakouského Altenbergu, kde se nachází Lorenzova vila s rozsáhlým archivem. Badatelská návštěva byla více než úspěšná.

„O Adolfu Lorenzovi plánuju v roce 2026 u příležitosti 80. výročí jeho úmrtí vydat knihu, v níž budu klást důraz na jeho původ, rodinné zázemí, dětství a pozdější návraty do Vidnavy. Když mě proto jeho pravnuk, vídeňský psycholog Riccardo Draghi-Lorenz, pozval přímo do slavné Lorenzovy vily v Altenbergu u Vídně, abychom zde detailně prošli Lorenzovy fotky a další zajímavosti z pozůstalosti, nemohl jsem tuto nabídku odmítnout. Plné tři dny jsem se tak probíral skutečně úžasným materiálem, který při tvorbě knihy, ale i na svých přednáškách jednoznačně plně využiju,“ hodnotí Matěj Matela čas strávený ve vile, jež se stala legendární především díky Adolfovu synovi Konradovi (1903–1989), zakladateli etologie a nositeli Nobelovy ceny.

Zásluhu na uchování tak značného množství materiálu nese majitel vily, zmíněný Riccardo Draghi-Lorenz, který plánuje z objektu vytvořit muzeum zasvěcené jeho pradědečkovi a dědečkovi Konradovi. „Svého pradědečka Adolfa jsem už osobně nezažil, proto mě velice potěšilo, že se našel badatel, který se o něj takto do hloubky zabývá a od něhož jsem se dozvěděl řadu mimořádně zajímavých informací,“ svěřil se Riccardo Draghi-Lorenz, jemuž udělaly radost rovněž dary z Jesenicka: od města Vidnavy obdržel velice pěkný dárkový košík s lokálními produkty a upomínkami, Vlastivědné muzeum Jesenicka mu zase darovalo dvě skleněné číše z vrbenské produkce s moravským vínem, vše vkusně naaranžované v dřevěné bedýnce. „Už se velice těším, až Adolfův rodný kraj u příležitosti křtu knížky navštívím,“ zdůraznil spokojený pravnuk největšího z Vidnavanů.

2. Lorenz.JPG
3. Lorenz.JPG