Vyprávění o pohnutých osudech německého sociálního demokrata Rudolfa Heegera

17.10.2024
Rytířský sál jesenické Vodní tvrze se ve čtvrtek 17. října zbarvil symbolicky do ruda. Od šesté hodiny večerní si zde totiž zájemci mohli vyslechnout přednášku o mimořádně zajímavé osobnosti spojené s počátky sociálnědemokratického hnutí jak v regionu, tak i v rámci celé monarchie.

Život a odkaz politika Rudolfa Heegera (1883–1939) přiblížil etnograf VMJ Matěj Matela. Ještě než si účastníci vyslechli Heegerův životní příběh, seznámil je přednášející s počátky dělnického hnutí, zejména na území rakouské monarchie, a vyzdvihl odvahu tehdejších dělníků, kteří i přes vyhazovy ze zaměstnání a další perzekuce dokázali vydobýt sociální a zaměstnanecké jistoty, které dnes považujeme za samozřejmost.

Druhá polovina večera již patřila samotnému Heegerovi, jenž se po vzniku Československa stal hlavní tváří německé sociální demokracie na severní Moravě a ve Slezsku. Ve 30. letech aktivně vystupoval proti sílícímu nacismu, což se mu po záboru Sudet a vzniku Protektorátu stalo osudným…

O Heegerově životní dráze a tragickém konci života se budete moci více dozvědět v připravované knize M. Mately Brateček z Bretnova, která by měla vyjít v únoru příštího roku.

Foto Miroslav Trávníček
IMG-20241018-WA0010.jpg