Nová virtuální výstava dokumentuje povodňové katastrofy na Jesenicku v 19. a 20. století

21.10.2024
Vlastivědné muzeum Jesenicka připomene novou virtuální výstavou sílu přírodního živlu v minulosti a jeho těžké dopady na obce Jeseník, Bělou pod Pradědem, Českou Ves, Písečnou, Mikulovice, Zlaté Hory či Lipovou-lázně. Ve fondech jesenického muzea se nacházejí zejména doklady katastrof z let 1903 a 1921, které vzhledem k odsunu původního obyvatelstva po druhé světové válce a také velkému časovému odstupu nerezonují kolektivní pamětí Jesenicka s takovou intenzitou jako povodeň roku 1997.

Snímky jsou doplněny výňatkem z článku J. Petráska „Katastrofické požáry a povodně v Jeseníku“, publikovaného v roce 2017 ve sborníku XVII. svatováclavského setkání v Jeseníku.